Почна сезоната на грип, регистрирани 67 болни

By

Од 13 до 19 ноември се регистрирани 67 нови случаи на заболени од грип, што е зголемување во споредба со претходната седмица кога биле регистрирани 47 заболени лица, стои во извештајот на Институтот за јавно здравје на Република Македонија. Вкупниот број заболени од грип во сезоната 2017/2018 изнесува 367.

dobivaj vesti na viber

Изминатата недела најголем број заболени се пријавени од подрачјето на Гостивар (23 случаи), а најмалку во Дебар.

Во епидемиолошките служби на центрите за јавно здравје/подрачните единици вакцинацијата почна на 17 октомври, а на располагање за вакцинација за сезонава се ставени 27.997 дози на вакцина. Досега се вакцинирани 27.990 лица, со што се искористени 99,9% од набавените вакцини. Најголем број вакцинирани се на возраст над 65 години.

Ќе ви се допадне

lấy lại mật khẩu go88

sunwin mod SUNWIN - Game bài SUN WIN số 1 thị trường Châu Á 2022 Tải Sunwin trực tuyến 2022 - Sumwin đổi thưởng bản mới