Португалија ја затвори последната електрана на јаглен, девет години пред крајниот рок

By

Во текот на викендот Португалија ја затвори последната електрана на јаглен, девет години пред крајниот рок поставен од земјата, со што официјално престана со производство на електрична енергија од јаглен, пренесуваат странските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Таа беше втор најголем загадувач во земјата. Дури 60-70 % од електричната енергија што се троши во Португалија доаѓа од обновливи извори на енергија.

Португалија е четвртата европска земја што престана да користи електрани за јаглен. Пртеходно, тоа го сторуја и Белгија, Австрија и Шведска.

Според целите на Португалија, земјата требало да престане да користи фосилни горива за производство на струја до 2030 година. Но, сепак таа сè уште увезува фосилни горива.

Тамошните експерти стравуваат дека приватна електрана на јаглен, која беше неодамна затворена, би можела да биде трансформирана за да гори дрвени пелети.

Ќе ви се допадне

online anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

DARLING in the FRANXX (Dub)

watch anime free Bleach

stream anime online Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

free anime The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

AnimeDao That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

tải go88