Професорката која ја измисли вакцината против коронавирус доби своја Барби кукла

By

Професорката Сара Гилберт една од научниците која работеше на создавање на вакцината АстраЗенека, доби своја Барби кукла. Таа го следеше развојот на вакцината против ковид на Универзитетот во Оксфорд и рече дека овој гест на почетокот и се видел чуден.

Но, сега се надева дека ќе ги инспирира младите девојки да се занимаваат со наука, технологија, инженеринг и математика, пренесува „Гардијан“.

„Сакам да ја инспириран следната генерација девојчиња и се надевам дека децата кои ќе ја видат мојата Барбика, ќе разберат колку науката е од витално значење за сите нас“, изјавила таа.

„Мојата желба е мојата кукла да им ги покаже на децата дејностите за кои можеби не се свесни дека постојат, како што е вакцинолог“, додала таа.

Компанијата исто така направила модел во чест на другите жени кои ширум светот допринесоа во борбата против пандемијата, а меѓу нив се здравствените работнички Ејми Осаливан и Одри Круз, канадската лекарка Чика Ориува, бразилската биомедицинска истражителка Жаклин Гоез де Жезус и докторката Кирби Вајт, која креираше фустан за повеќекратна употреба за медицинскиот персонал.

 

 

Ќе ви се допадне

Watch Gintama (Dub) Episode 49

TwistMoe: The Hakkenden: Legend of the Dog Warriors anime episode 6 online free at https://twistmoe.net online anime

Watch Corporate Warrior Arslan Episode 6

AnimeDao: Kekkou Kamen anime episode 2 online free at https://animedao.nl anime

Helpforenglish: https://www.helpforenglish.cz/profile/207839-animefreakws

Wordlab: https://www.wordlab.com/forums/users/kissanimemx/