Ребека заболела од страшна неизлечува болест додека била во посета на Индонезија

By

Една работничка која работи со животни, Ребека Вилерс (37) од Кембриџ, многу лесно се превора во камен, поради тоа што претходно ја каснал некој инсект.

Ова смртоносно, автономно заболување „skleroderm“ раководителката на зоолошка градина, ја здобила спасувајќи загрозени тигри во џунглата.

Болеста инкау убива една од 10 лица во период од пет години.

Докторите веруваат дека таа болест ја добила во 2015 година, кога била касната од инсект во еден од националните паркови во Индонезија.

Ребека објаснува дека не знае уште колку време ќе живее, но дека се плаши затоа што состојбата почнала брзо да и се влошува.

„Миењето заби ми претставува голем напор, затоа што имам чувство дека рацете ми се од камен“, изјавила таа и додала дека имала генетска предодреденост.

Поради состојбата во која се наоѓа, Ребека морала да се откаже од претстојното освојување на Монт Еверест.

„Моето тело има поинакви планови за мене. Оваа ретка болест ги погодува моите органи, вклучувајќи го и срцето, белите дробови, бубрезите, мускулите, дигестивниот систем и многу други“, напиша таа на својот Фејсбук профил и нагласи дека за цела среќа е што оваа болест е откриена во рана фаза, и дека се надева на терапијата со која веднаш почнала, ќе и биде од помош.

 

Ќе ви се допадне

KissAnime weathering with you kissanime: Watch Bleach Episode 313

AnimeTV popular anime tv shows: Boruto: Naruto Next Generations (https://animetv.cc/m/ne2V) Episode 194