Редок бел кенгур роден во зоолошка градина во Њујорк

By

Во золошката градина во Њујорк се роди бел кенгур. Бебето кенгур е родено во Animal Adventure Park и има леукемија, ретка состојба што предизвикува делумно губење на пигментацијата на кожата и крзното на животното. За разлика од албинизмот, оваа состојба не предизвикува губење на пигментацијата во очите.

Бебето кенгур, по име Космо, е родено пред пет месеци, но чуварите на зоолошката го извадија од торбата на неговата мајка првпат овој месец.

„Штом го извадивме од торбата и видовме дека е целосно бело, се чувствувавме фантастично, но кога видовме дека има црни очи, бевме шокирани. Во тој момент, не знаевме дека имаме нешто што ретко се гледа“, изјавил сопственикот на паркот, Џордан Печ.

Космо е единствениот ваков кенгур што моментално постои во Северна Америка.

 

Ќе ви се допадне

Dragon Ball Super Episode 131 at website https://animeflix.nl. See more one piece animeflix

Watch Sword Art Online Alicization War of Underworld Part 2 (Dub) Episode 6 (https://gogoanime.be/m/OJkg/ep-6) at GoGoAnime gogoanime gintama