Русија: „Твитер“ го крши законот, не ги брише забранетите содржини, спорни повеќе од 2800 твитови

By

„Твитер“ го крши рускиот закон затоа што не ги брише информациите кои се забранети во Русија, иако „Роскомнадзор“ (Федералната служба за надгледување на комуникации, информациони технологии и масовни медиуми), тоа го бара, јавува агенцијата „ТАСС“.

Бројот на поплаки од „Роскомнадзор“, кои „Твитер“ ги одби, ја надмина бројката од 2800.

„Од 2017 година, социјалната мрежа „Твитер“ не избришала 2862 твита, со забранета содржина“, е наведено во соопштението на „Роскомнадзор“.

Оттаму се додава дека оваа агенција испратила повеќе од 28.0000 барања до американската социјална мрежа, да го отстрани метеријалот за забранети податоци.

Од 1. февруари, во Русија на сила е закон, според кој, социјалнит мрежи мораат само да идентификуваат и блокираат забранети содржини, а се бара и мрежите веднаш да превземат мерки за бришење и забрана.

Доколку не се во можност веднаш да пристапат до содржината во рок од 24 часа, административните тимови на социјалните мрежи, мораат да испратат податоци до „Роскомнадзор“.

Извор/Курир.рс

Ќе ви се допадне

AnimeBee Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://gogoanime.be: Watch Ghost Slayers Ayashi (Dub) gogoanime Episode 25 gogoanime haikyuu to the top

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

AniWatch: Ginga Eiyuu Densetsu: Arata Naru Tatakai no Overture anime episode Full online free at https://aniwatch.pro free anime

Cplusplus: https://www.cplusplus.com/user/gogoanimebe/

Docs google: https://docs.google.com/drawings/d/1buZI4vghUa0vV840-xmrPNyDyTZ6q7jSW7MgqOhLGX0/edit?usp=sharing