Русинка го тужи „Мекдоналдс“ затоа што со рекламата ја натерале да го прекрши постот

By

Русинката Ксенија Овчиникова го тужи познатиот ланец на ресторани за брза храна „Мекдоналдс“ поради нивната реклама за чизбургер, за која таа вели дека ја натерала да го прекрши постот и нејзините верски чувства.

Ксенија тврди дека го прекршила постот откако била намамена да го купи нивниот чизбургер.

Ксенија во април 2019 година додека шетала наишла на билборд со нивната реклама на кој не можела да и одолее. Тврди дека претходно 16 година успешно се држела до традицијата и дека таа година постела еден месец. Сега ги тужи поради кршење на законот за заштита на потрошувачите.

Ја обвинила компанијата дека рекламирале месо и животински производи во моментот кога христијаните се воздржувале од конзумирање на истите и бара 1000 рубљи (14 долари) компензација.

 

Ќе ви се допадне

AnimeTV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

KissAnime: Magical Girl Lyrical Nanoha anime episode 13 online free at https://kissanime.mx kissanime bleach

Ninja Resurrection (Dub) Episode 2

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Note: https://note.com/kissanimemx

Forexfactory: https://www.forexfactory.com/gogoanimelol