Санта лед со големина на Лондон се отцепила од Антарктикот

By

Санта лед со површина поголема од подрачјето на Лондон, се отцепила од Антарктикот и се оддалечила 20 километри од британската истражувачка опсерваторија на Јужниот пол. Вкупната површина на сантата изнесува 1270 квадратни километри, а дебелината и е 150 метри.

dobivaj vesti na viber

„Времето ќе покаже дали ова одвојување на сантата во наредните денови или недели ќе покрене понатамошно отцепување на ледениот покривач“, изјавил Адријан Лакман, професор по геологија на Универзитетот Свонси, пренесува „Гардијан“.

 

Ќе ви се допадне

go88 b29 go88 êu quy luật tài xỉu go88

sunwin không nạp được tiền Game bài đổi thưởng Sunwin đẳng cấp sunwin club apk