Сестрата на Ким Џон-ун испорача тајно писмо до јужнокорејскиот лидер

By

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го повика претседателот на Јужна Кореја Мун Џае ин во Пјонгјанг и тоа во писмото кое му го предала сестрата на Ким, пренесува Сеул.

dobivaj vesti na viber

Помладата сестра на севернокорејскиот лидер, му го предала писмото на состанокот со Мун во саботата.

„Додека го испорачувала писмото, таа усмено го повикала претседателот Мун да го посети Северот во момент кога тоа ќе му одговара, велејќи дека лидерот на Северна Кореја е подготвен да го запознае претседателот Мун, што е можно побрзо“, изјави портпаролот на претседателот на Јужна Кореја.

Тој додал дека претседателот на Јужна Кореја одговорил на повикот велејќи: „Ајде тоа да го направиме со создавање на неопходните услови во иднина“.

Претседателот на Јужна Кореја ја спомена и потребата да Северот продолжи со својот дијалог со Соединетите Држави.

„Продолжувањето на дијалогот меѓу Соединетите Држави и Северот е неопходно и за развој на односите меѓу Јужна и Северна Кореја“, изјави Мун.

Ќе ви се допадне