Шкотланѓанец ја пропешачи Канада и собираше пари за обнова на шкотските шуми

By

Шкотланѓанецот Мајкл Јелоулис ја заврши својата прошетка низ Канада долга 8.000 километри, преку која собираше пари за обновување на шкотските шуми. Јелоулис ја заврши деветмесечната авантура на најисточната точка на Канада, ‘ртот Спир облечен во килт и придружуван од неговата хаска Луна.

Јелоулис (39) носел килт секој ден од своето патување. Тој и Луна во март тргнале од Тофино во Британска Колумбија, со идеја да ги поминат планините и прериите на втората најголема земја на светот. Тој се здружи со хуманитарната организација Trees For Life, во обид да се зачува и обнови древната Каледонска шума, која во минатото покривала најголем дел од Шкотска. Како резултат на повеќевековното претерано сечење, таа денес е сведена на само 35 поединечни делови.

„Ја избрав Канада за мојата авантура за да го доловам чувството на огромна дивина која сѐ уште постои во оваа земја. Се надевам дека ќе успееме да ги обновиме шкотските шуми кои се изгубени во изминатите векови“, кажа Јелоулис.

Ќе ви се допадне

4 anime biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Bleach (Dub) Episode 362

My Hero Academia Episode 10

Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 7

online anime Your Lie in April

4Anime My Hero Academia Season 4