Спроведен најголемиот воздухопловен руски напад во кој се убиени 2400 терористи на ИСИС

By

Русија уби околу 2400 милитанти на ИСИС  во својот најголем воздушен напад извршен против терористичкиот режим.

dobivaj vesti na viber

Сред глобалниот медиумски молк, руското Министерство за одбрана потврди дека воздушните напади спроведени во Сирија меѓу 19 и 29 септември резултирале со смрт на 2339 милитанти и оставиле околу 2700 милитанти во критична состојба.

„Терористичката организација на Исламската држава и Ал-Нусре ги претрпе најтешки губитоци во последните неколку месеци. Поради ефикасните операции на руските сили, тие се сериозно ослабени“, се наведува во соопштението од министерството кое е објавено во саботата, а пишува РТ.

Министерството соопшти дека во нападите, кои траеле повеќе од 11 дена, руската авијација уништила 67 милитантски центри, 51 складиште со оружје, 27 тенкови, 21 ракетен фрлач и речиси 200 специјализирани возила кои припаѓале на исламистичките бунтовници.

Министерството соопшти дека воздушните удари помогнале во уништување на контранападите на милитантите во покраината Идлиб и Деир ез-Зор. Во регионот на ирачката граница, Деир ез-Зор, се одвиваа некои на најтешките борби воопшто во Сирија во последните неколку месеци.

„Со помош на руското воено воздухопловство, сириската војска во моментов ги завршува опколувањето и уништувањето на големата исламска државна сила, која брои околу 1500 борци, кои го нападнаа Ирак, во источниот дел на Деир ез-Зор“, соопшти министерството.

На 30 септември се одбележува втората годишнина од учествувањата на руската војска во сирискиот конфликт, по налог на Владата на Башар ал-Асад. Москва неодамна изјави дека владините сили конечно имаат контрола над 87 проценти од територијата на земјата.

Ќе ви се допадне