Србите на Флорида за влакно избегнаа смрт – Ирма корне дрвја и руши сè пред себе

Голем број луѓе се евакуирани, а сите други се сместени во засолништа додека не помине бурата. Поради ураганот Ирма, кој го погоди западниот брег на Флорида, настана вистински хаос. Луѓето по потекло од Србија ни испратија видеоснимки од Сарасот, на кои јасно се гледа како огромно дрво паѓа на само неколку сантиметри од нивната куќа. Како што дознаваат медиумите, автомобилот едвај се пробил низ градот поради дрвјата што пловеле под тој пат.Како што ни јавуваат Србите кои во моментот се наоѓаат во Сарасота, во нивниот град во моментот владее хаос, но, како што велат, на југот е уште полошо.

Сарасота ден по ураганот целосно е блокиран поради огромните дрвја што се срушија на патот.

Голем број луѓе се евакуирани, а другите се сместени во засолништа додека не помине бурата. Јасно е дека последиците ќе бидат тешки и дека на овој град ќе му биде потребно време за да си ги врати својот стар сјај и раскошот.

Ирма во претходните денови направи вистински пустош на Карипските Острови, при што најмалку пет лица ги изгубија животите, а шетата што ја оставиле зад себе е огромна.

Се очекува ураганот засега да остане над Флорида и потоа да продолжи кон американската сојузна држава Џорџија, Алабама и Тенеси.

Иако се претпоставува дека Ирма во меѓувреме ќе ослаби на ниво на тропска бура, Националниот центар за урагани издаде соопштение дека ураганот и понатаму е опасен за човечките животи.

Видете како Србите за само неколку сантиметри ја избегнаа трагедијата:

 

 

Видеото погледнете го на следниот линк:

Scroll to Top