Триесетгодишен маж починал од корона откако бил на ковид-забава во Тексас

By

Триесетгодишен маж од Сан Антонио, САД, се заразил и починал откако присуствувал на ковид-забава во Тексас. Тој дошол на забавата сметајќи дека вирусот е измама. Пред да почине, тој ѝ се исповедал на медицинската сестра.

„Мислам дека направив грешка, мислев дека е измама, но не беше“, ѝ кажал на докторката Џејн Еплби од Методистичката болница во Сан Антонио.

Докторката случајот го открила во јавноста, велејќи дека на тој начин ќе помогне луѓето да сфатат дека коронавирусот е сериозен и дека многу брзо и лесно може да се рашири.

Еплби објаснила дека овие забави најчесто ги приредуваат луѓе чија цел е да утврдат дали коронавирусот е вистински и дали некој може да се зарази од него.

Докторката рекла дека била поттикната да го сподели овој случај откако бил забележан пораст на заболени. Таа кажала дека меѓу хоспитализираните има и лица на возраст од 20 до 30 години.

„Ве молам носете маски, останете дома, избегнувајте групирање и мијте ги рацете“, апелирала таа.

Ќе ви се допадне

AnimeDao animedao website reddit: Watch Log Horizon: Destruction of the Round Table Episode 8 (https://animedao.nl/m/W98A/ep-8)

AnimeTV animes online: Watch Tokyo Ghoul Episode 5 (https://animetv.cc/m/Eyl/ep-5)