Тројца космонаути успешно тргнаа на пат кон Меѓународната вселенска станица

By

Триото, кое е составено од американски, руски и јапонски космонаут, денеска во „Сојуз MS-07“ од Казахстан замина на пат до Меѓународната вселенска станица, пренесува НАСА. Патувањето до одреденото место ќе трае два дена.

Командантот Антон Шкаплеров од „Роскосмос“, инженерот Норишиге Канаи од Јапонската агенција за истражување и јапонската авијација (JAXA) и инженерот Скот Тингл од космодромот „Бајконур“ полетаа попладне по локално време.

Екипажот постепено ќе се приближува до станицата што кружи околу Земјата на оддалеченост од 400 километри, пренесува „Ројтерс“.

Тие ќе му се придружат на Александар Мисуркина од „Роскосмос“, Марк Ванду Еј и Џо Акаб од НАСА, кои од септември се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица.

На фотографиите може да се забележат членови на екипажот пред лансирањето, но и како изгледаше моментот од лансирањето на нивните ракети.

„Сојуз“ бил лансиран од космодромот „Бајконур“ и бил безбедно лансиран во орбитата 10 минути по полетувањето.

 

 

Ќе ви се допадне

4Anime 4anime heroes rising: Watch The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 11

WCOStream watch anime online: Watch A Silent Voice Episode Full