Црниот телефонски именик на Хитлер продаден на аукција за 37.000 евра

By
Меѓу броевите се наоѓаат и броеви од високите раководители на Третиот рајх. Во адресата се Хајнрих Химлер, Џозеф Гебелс, Рудолф Хес, Херман Геринг, Јоахим фон Рибентроп, Рајнхард Хајдрих, Алберт Борман…Адресарот за кој се верува дека му припаѓа на Адолф Хитлер е продаден на аукција „Henri Oldridž“во Велика Британија за 33.000 фунти (37.000 евра), пренесува „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

Весникот наведува дека во неа се наоѓаат и телефонски броеви од неговиот личен архитект, Алберт Шпер и фотографот Хајнрих Хофман, кој го запозна Хитлер со неговата идна сопруга Ева Браун.

Ќе ви се допадне