Ваков огромен бран ретко се гледа во Кина

By

Бранот од реката Чјантан, за кој се верува дека е најголемиот во светот, со години предизвикува собир на голем број на Кинези на истокот на земјата.

dobivaj vesti na viber

Огромните бранови високи и по 10 метри, патуваат долж заливот Хуангџои, со огромна брзина.

Брановите кои се создаваат поради гравитационата привлечност меѓу Сонцето и Месечината, се случуваат секој месец. Но, бранот е најсилен и најимпресивен на 18 ден, од осмиот месец по лунарниот каленрад, поради специфичноста на порамнувањето на Месечината, Сонцето и Земјата.

Оваа година импресивниот феномен се појави на 7 октомври, односно на третио ден од Кинескиот есенски фестивал.

 

 

Ќе ви се допадне

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

One-Punch Man

english anime GoGoAnime How NOT to Summon a Demon Lord Ω

GoGoAnime The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 10

GoGoAnime Naruto Episode 211

anime sites GoGoAnime Hunter x Hunter (2011)

tải go88