(Видео) Дубаи првпат направи вештачки дожд за да ги намали горештините од 50 степени

By

Во Дубаи деновиве првпат беше направено вештачко невреме со дронови за градот да се излади од горештините, кои достигнуваат и над 50 степени. Во Обединетите Арапски Емирати речиси никогаш не врне дожд, па властите решија да направат проект со кој ќе го разладат воздухот, пишува „Дејли мејл“.

Државата неодамна вложи 15 милиони долари во проект со кој преку дронови ќе може да влијае на времето. Дубаи, користејќи ја оваа технологија со дронови, успеа да направи да падне вештачки дожд: се пуштаат дронови во облак кој испушта сребрени диоди, создава електрично празнење и почнува вештачкото невреме.

Емиратите важат за едни од најсушните земји во светот, а бидејќи дроновите покажале одлични резултати во разладувањето на Дубаи, се очекува да се користат сѐ повеќе во иднина и оваа технологија да го зголеми дождот на годишно ниво.

Ќе ви се допадне

4Anime Watch anime online, English anime online HD

GoGoAnime: Sengoku Majin Goushougun (Movie) anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime 17

Website https://animeheaven.pro: Watch Magikano (Dub) animeheaven Episode 13 black clover anime heaven

AnimeTV: Naked Youth anime episode Full online free at https://animetv.cc anime

Atlas dustforce: http://atlas.dustforce.com/user/animefreakws

Ihubbub: http://www.ihubbub.com/animefreakws