(Видео) Кина ги објави првите снимки од Марс

By

Кинеската национална вселенска агенција (CNSA) објави видео што го направи роверот Џуронг од површината на Марс. Снимките се направени со безжична камера, која роботот ја постави на земјата. Роботот на шест тркала го истражува регионот познат како Утопиа Планитиа.

Во кинеските медими се прикажани и детали од слетувањето на роверот во мај со падобран. Телевизијата CNSA пренесе дека роверот возел 236 метри за време од 42 сола. Сол претставува еден ден на Марс. Денот е нешто подолг од оној на Земјата и изнесува 24:39:35 часа.

Ќе ви се допадне

ANIMEFLIX: Pokemon: The Mastermind of Mirage Pokemon (Dub) anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix fairy tail

Website https://wcostream.cc: Watch Rampo Kitan: Game of Laplace wcostream Episode 11 mickey and the roadster racers wcostream

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

Moeyo Ken (Dub) Episode 4

Giantbomb: https://www.giantbomb.com/profile/gogoanimebe/about-me/

Talk plesk: https://talk.plesk.com/members/kissanimemx.225795/#about