(Видео) Мечка и две мали мечиња снимени на Шар Планина

By

Видеокамерите на Шар Планина забележале мајка со две мали мечиња додека се шетале низ густата шума или додека барале храна. Тие застанале точно пред камерата и ја овековечиле оваа несекојдневна ситуација.

Видеото набргу се прошири на социјалните мрежи и стана вирално.

Се случува мечките од Шар Планина да се сминат дури до Тетово во потрага по храна. Тие неколкупати биле забележани во тетовското село Доброште, каде што е и здружението „Шари Беар“, чија цел е да му помогнат на овој редок и заштитен дивеч да преживее на Шар Планина. Тоа е можеби единственото здружение што се грижи за нив. Неговите активисти секојдневно на посебни пунктови им носат храна на мечките како би им помогнале во исхраната и би ги спречиле да нападнат некое бачило или пчеларник.

 

 

Ќе ви се допадне

Website https://4anime.biz: Watch Moomin 4anime Episode 31 4anime unblocked

Website https://animeflix.nl: Watch Shiroi Kiba White Fang Monogatari animeflix Episode Full animes online

GoGoAnime: Yamada and the Seven Witches anime episode 12 online free at https://gogoanime.be gogoanime gintama

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animeflv.uk: Watch Flower Angel (Dub) animeflv Episode 4 kissanime