(Видео) Откриени остатоци од праисториска ајкула

By

Научници открија остатоци од џиновска, праисториска ајкула, од типот мегалодон, за која велат дека владеела со океаните повеќе од милион години. Биле пронајдени заби, големи колку една човечка рака, а пераите биле со големина на возрасен човек.

dobivaj vesti na viber

Истражувачите од Универзитетот во Бристол, во југозападна Англија и Универзитетот „Свонси“ во Јужен Велс, користеле математички пресметки, за да ја пресметаат големината на ајкулата на основа на ретките фосилни остаатоци од забите.

Налозите се објавени во списанието Scientific reports. Истражувачите за „Си-ен-ен“, изјавиле дека џиновските ајкули може да достигнат должина од 18 метри и да тежат и до 48 тони.

Со заби големи како човечки раце, ајкулата имала загриз посилен и од 10 тони. Опашката на ајкулата била долга и до четири метри.

Џек Купер, кој ја водел студијата, изјавил дека џиновската ајкула која владеела со океаните милиони години, се хранела со помали морски китови и морски цицачи, кои биле слични на денешните моржови и фоки.

 

Ќе ви се допадне

watch anime. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

aniwatch app Fairy Tail (Dub)

The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 7

DARLING in the FRANXX Episode 22

Dragon Ball (Dub)

AniWatch One Piece (Dub)