(Видео) Пилот леташе со брзина од 245 километри на час низ два тунела и постави пет Гинисови рекорди

By

Дарио Коста, италијанскиот пилот на воздухопловниот тим на „Ред Бул“, постави пет Гинисови рекорди кога со својот авион леташе низ два тунела во близината на Истанбул.

Тој леташе вкупно 2,26 километра низ двата тунела и разви максимална брзина од 245 километри на час, што е Гинисов рекорд. Во Книгата на рекордите се запиша и како прв пилот што полета со авион од тунел за автомобили.

Летот од 1.610 метри во вториот тунел е светски рекорд како најдолг лет под покрив. Летот низ тунелите Т1 и Т2 траеше 43,44 секунди. Тој леташе на висина од 70 сантиметри меѓу неговиот авион и патот.

Италијанскиот пилот има повеќе од 20 години искуство во акробациски летови.

Ќе ви се допадне

Website https://gogoanime.be: Watch The Beauty Blogger gogoanime Episode 20 your name gogoanime

AnimeFreak: The Third: Aoi Hitomi no Shoujo anime episode 24 online free at https://animefreak.ws anime

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

AnimeTV: The Asterisk War Season 2 anime episode 12 online free at https://animetv.cc anime tv shows

Talk plesk: https://talk.plesk.com/members/animeflixnl.226739/#about

Yoomark: https://yoomark.com/users/kissanimemx