(Видео) Роботи подготвуваат и служат храна во олимпиското село во Пекинг

By

Кина дополнително ги заостри мерките во борбата против короната, пред почетокот на отворањето на Зимките олимписки игри.

dobivaj vesti na viber

До нивното официјално отворање има уште 2 недели, а властите прават сè за да се намали бројот на луѓето во олимпиското село. Меѓу останатото вклучени се и роботи кои прават и служат храна.

Новинарите кои дојдоа порано во селото ги снимија роботите кои ги заменија готвачите и готвачките и келнерите и келнерките. Тие прават и служат тестенини, плескавици и ориз.

Роботите го прават целиот процес од подготвување пакување и испорака, сè со цел да се намали контактот и можноста за пренос на опасниот вирус.

Ќе ви се допадне