(ВИДЕО) ТАЕН ТУНЕЛ ПОД ЛОНДОН: Два пати ќе размислите пред да влезете

By

Најнова туристичка атракција во Лондон е возење во некогашната тајна железница, односно патување со мал воз во мрачен тунел 20 м под земја.

Оваа подземна железница пред 75 години била „забранет град“. Таа била дел од британскиот поштенски систем, а се пренесувале писма, телеграми, пакети од еден до друг крај на градот.

„Ако сте многу високи, можеби два пати ќе размислите пред да купите билет“ – вели Хери Хаскинсон, директор на оваа подземна железница.

По долги години поминати во изградба на тунелот, оваа желеница како најмодерна е пуштена во 1927 година, а затворена во 2003 година откако електронската комуникација ја победи хартиената пошта.

Во текот на возењето на разглас се слушаат приказни за историјатот на оваа железница.

Ќе ви се допадне

AnimeTV Watch Anime Online | AnimeTVStreaming Anime Episodes

Website https://kissanime.mx: Watch VS Knight Lamune & 40 Fire kissanime Episode 26 paradise kiss anime

WCOStream: Rampo Kitan: Game of Laplace anime episode 11 online free at https://wcostream.cc animes online

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

V: https://v.gd/KWtzQ9

Forums unknownworlds: https://forums.unknownworlds.com/profile/animeflixnl