(видео) Земјотрес со јачина од 5,1 степен ја погоди Црна Гора

Силниот земјотрес кој вчера ја погоди во Црна Гора со јачина од 5,1 степени според скалата на Рихтер, за среќа, не донесе жртви и повредени, но имаше поголема материјална штета и завладеа паника и вознемиреност меѓу тамошните жители.

dobivaj vesti na viber

Поради силината на земјотресот, некои од семејствата беа принудени да ги напуштат своите куќи, а погодени беа и објекти во кои имаше материјална штета. Имаше и одрони од земја и камења на патиштата.

Од директоратот за вонредни ситуации порачуваат – нема причина за паника, а премиерот Душко Марковиќ ветува помош за загрозените семејства.

Жариштето на овој земјотрес е лоциран на длабочина од 14 километри, а епицентарот бил на седум километри од Плав. По првиот потрес, по 10 минути имало и нов земјотрес на истата локација со јачина од 3,2 степени по Рихтер.

Во градовите граѓаните во паника истрчувале на улица. Во Плав паѓале тули, а во Гусиње пукнале ѕидови на куќите.

„Дојде до поголема материјална штета на објектите, на патиштата се урнаа земја и камења“, изјавија од службата за спасување на Плав. 50-ина куќи поднесоа барање за процена на штета.

Читателите на „Вјести“ од селото Улотин кај Андриевица велат дека земјотресот оставил последици врз куќите. Кај некои имало пукање на надворешните ѕидови, а на други им се уништени покривите. Земјотресот предизвика паника во Плав, Гусиње, Андриевица, Беране, Подгорица и во другите градови, а се почувствува и во околните држави.

 

Scroll to Top