Во Босна убиена една од најдолгите змии во Европа

By

Змија долга 160 сантиметри е убиена неодамна во Босна и Херцеговина, а се претпоставува дека станува збор за најдолгиот рептил во Европа.

Ако се суди според фотографијата што ја објавил порталот Bljesak.info, станува збор за змијата кравосас. Кравосас е неотровна и најдолга змија во Европа.

 

Овој вид може да порасне и преку два метра, но просечната должина на примерокот е околу 150 сантиметри.

Во Босна оваа година веќе е забележано каснување од змија отровница, а лекарите ги предупредуваат граѓаните да бидат внимателни во моментите на престој во природа. Исто така, се наведува дека се обезбедени доволно количини противотров.

 

Ќе ви се допадне

Watch By the Grace of the Gods Episode 6 at website https://animeflix.nl. See more animeflix safe

High School DxD Hero (Dub) Episode 12 at Funimation hunter x hunter funimation