Во Србија ќе биде прогласен Ден на жалост поради смртта на Ѓорѓе Балашевиќ

By

Во Србија, ќе биде прогласен ден на жалост, поради смртта на кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ, на денот на неговиот погреб.

dobivaj vesti na viber

Градските власти во Нови Сад ќе прогласат ден на жалост кога семејството Балашевиќ ќе објави кога ќе се изврши погребот. Денот на жалост исто така ќе биде на републичко ниво.

Претходно, во Нови Сад, знамињата беа спуштени на половина копје. Околу илјада граѓани, обожаватели на Ѓорѓе Балашевиќ, се собраа синоќа во 20 часот на плоштадот „Слобода“ во Нови Сад, во чест на легендарниот кантавтор.

Ќе ви се допадне