Жителите на Нов Зеланд бараат да им се врати старото име на земјата

By

Народната партија на староседелците Маори на Нов Зеланд поведе петиција за промена на официјалното име на земјата во Аотеароа, што е името на автохтониот јазик во земјата. Тие бараат да се вратат сите оригинални маорски одредници во наредните пет години.

„Зборот Маори да се врати на местото што му припаѓа и да се обнови првиот службен јазик на оваа земја. Ние сме полинезиска земја, ние сме Аотеароа и тоа е име што ќе нѐ обедини, а нема да ја подели нашата земја. Нов Зеланд е холандско име, а не маорско“, порачаа челниците на маорската партија во соопштението со кое и ја поведоа петицијата.

Петицијата ја повика владата во наредните пет години да се идентификува и официјално да го врати оригиналното име на тој регион Маорија за сите градови и места во земјата и да го заврши тој процес до 2026 година.

Минатата година премиерката на Нов Зеланд, Џacинда Ардерн, се осврна на официјалната промена на името на земјата и изјави дека тоа не е опција што се разгледува, но дека ѝ е драго што сѐ почесто го слуша името Аотеароа во јавност.

Петицијата за промена на името на државата доаѓа 49 години по иницирање на барањата за вклучување на маорскиот јазик во официјалната комуникација на Нов Зеланд, што на крајот вроди со плод така што јазикот официјално беше вклучен како официјален јазик во земјата.

Ќе ви се допадне

4Anime: Captain Earth anime episode 25 online free at https://4anime.biz 4anime online

GoGoAnime: M3: Sono Kuroki Hagane anime episode 24 online free at https://gogoanime.be gogoanime food wars

Watch anime online for free at ANIMEFLIX spirited away animeflix

WCOStream: Sumomomo Momomo: Chijou Saikyou no Yome anime episode 22 online free at https://wcostream.cc anime websites

Viwa-n gov: http://viwa-n.gov.vn/hoi-dap-truc-tuyen/chi-tiet-17146

Digi: https://www.digi.com/support/forum/user/gogoanimelol