Животните кои останаа зад ураганот Ирма останаа исплашени, збунети и не сакаат да бидат сами

Многу миленици се напуштени, а тие со малку среќа беа евакуирани од страна на добри луѓе.Ураганот Ирма, кои на својот пат ја парализираше Флорида, Куба, Барбадос и другите карипски острови, ги опустоши домовите, на евакуација примора неколку милиони луѓе, а усмрти повеќе од стотина лица, не беше благ ни кон немоќните животни.На својот

На својот разрушувачки пат, овој ураган повторно ја достигна четвртата категорија.
Во моментов околу 50.000 луѓе бараат засолништа на Флорида, додека 6 милиони мора да се евакуираат.
Многу од нив брзаат за да ја обезбедат сопствената безбедност и зад себе ги оставија своите домашни миленици, што сериозно им замеруваат корисниците на социјалните мрежи.

THERE IS A SPECIAL PLACE IN HELL FOR ALL OF YOU WHO ABANDON OR TRAP YOUR ANIMALS ON A LEASH OUTSIDE DURING THIS HURRICANE! Unbelievable POS OUT THERE! DISGUSTING!!! #Repost @urgentdogsofmiami ・・・ The number of messages we’re getting to report animals left chained or tethered outside during this Hurricane is ABSURD🚨This is ANIMAL CRUELTY, & if you do this, you WILL be getting a visit from the authorities. Miami Dade County is taking this very seriously, so these heartless people should not expect to get away with this unbelievably heinous act of animal cruelty. As you see when you swipe left, Palm Beach county has rescued over 50 animals left chained outside in the last 48 hours. PLEASE DO NOT LEAVE YOUR PETS OUTSIDE❌🚨This is a deadly & destructive Category 4 storm with winds over 100MPH. Pets must be safely inside. There are pet friendly evacuation shelters all over Florida that are open for you and your pets. Please stay safe everyone. Thank you. Photo via @awayforastray MDAS #Miami #shelter #adoptdontshop #adopt #foster #rescue #miamidadeanimalservices #urgent #shelterpet #urgentdogsofmiami #hurricaneirma #hurricanepetsafetytips #petfriendlyshelter #DogsofIrma #PetsofIrma

A post shared by Lisa Hochstein 🌎 Lisa’s World (@lisahochstein) on

Нивото на морето можеше да порасне за 4,5 метри, ударите на ветерот достигнуваат и до 400 километри на час, што воопшто не им се допаѓа на овие папагали.

Во Мајами во моментов без електрична енергија се повеќе од десетина илјади жители, а нивната судбина ја делат и жителите од Зоолошките градини.

„Ирма“ веќе направи проблем на Куба, каде во копното удри и во петокот вечерта. Поради тоа, и еден делфинариум мораше да биде евакуиран.

 

Имено, шест делфини беа замотани во влажни пешкири за да безбедно бидат префрлени со хеликоптери во провинцијата Сијенфуегос.