Брза пита со јаболкa

By

Потребни состојки:

180гр ориз
700мл млеко
120гр шеќер +2 лажици
50гр густин
4 жолчки
4 белки
2 кесички прашок за печиво
80гр путер
3 јаболки
Рендана кора од еден лимон
малку цимет
малку шеќер во прав

Начин на подготовка:

Ставете го млекото во тенџере, додадете ги двете лажици шеќер и оставете да проврие. Потоа додадете го оризот и оставете да се вари уште 20 минути. Во оризот додадете ја изренданата кора од лимон и се убаво измешајте. Во друг сад измешајте го путерот на собна температура и останатиот шеќер, па се заедно убаво соедините. Во таа смеса додадете го жолчките, една по една и цело време мешајте. Во оваа смеса додадете го сварениот ориз, па густинот и прашокот за печиво. Измешајте, додадете го циметот и излупените исечкани јаболки. Белките одделно изматете ги во цврст снег, па додадете ги во смесата. Тавчето за печење (26цм) обложете го со хартија за печење, па истурете ја смесата. Печете на 180 степени, околу 50 минути. Кога ќе биде готов, колачот наросете го со шеќер во прав.

Ќе ви се допадне

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime. biz 4Anime Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

Bleach Episode 361

dubbed anime 4Anime SK8 the Infinity

online anime My Hero Academia

4anime tv Your Lie in April