Чискејк со шумско овошје

By

Фил: 

200 гр шумско овошје
100 гр шеќер во прав
250гр крем-сирење
250 гр слатка павлака
1 пакување бело чоколадо
20гр желатин

Подлога:

100гр путер
100гр кршени лешници
100гр бело чоколадо

Прелив:

100гр темна чоколада
100 гр путер
1 пакување шлаг-крем за декорација

Начин на подготовка:

Прво го приготвуваме филот. Ја матиме слатка павлаката да згусне. Желатинот го раствораме и оставаме да набабри. Овошјето го блендираме добро, го растопуваме желатинот и така течен го додаваме во овошјето. Во еден сад ги спојуваме овошјето, павлаката, растопената чоколада, шеќерот во прав и крем-сирењето, па кога ќе добиеме мазна смеса ја ставаме во фрижидер. Оставаме да постои на ладно додека ја приготвуваме подлогата. На оган ги топиме белата чоколада и путерот и ги соединуваме со кршените лешници. Калапот во кој ќе ја редиме подлогата го обложуваме со најлонска фолија. Притискаме на дното и ја ставаме подлогата. Го топиме и второто темно чоколадо со путер. Го прелеваме врз првата смеса и ставаме да се стврдне. Кога е стврднато, го вадиме од калапот и го превртуваме за долу да дојде темната страна. Потоа го дополнуваме калапот со филот и го враќаме назад во ладилникот.

Ќе ви се допадне

watch subbed anime. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

free anime ANIMEFLIX One Piece

ANIMEFLIX Bleach (Dub) Episode 366

animes online Attack on Titan Final Season

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

sites to watch anime ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2