Дали газираните пијалоци помагаат во слабеењето?

By

Газираните пијалоци се познати како високо калорични и полни со шеќер, но сите беа шокирани од откритието, како нивното конзумирање влијае на диетата.

Ако сакате да ослабете, веројатно досега сите газирани појалоци што сте ги конзумирале. сте ги замениле со диетални сокови, но истражувањето во Америка докажува дека тоа е голема грешка. Испитаниците кои учествувале во експериментот, и кои умерено, понекогаш пиеле газирани пијалоци, имале помала потреба за храна. Тие пак, кои пиеле диетални сокови, повеќе јаделе и помалку слабееле.

Често диеталните сокови се голема маркетиншка измама и содржат засладувачи кои повеќе гојат и прават штета отколку шеќерот. Сепак газираните пијалоци подобро се покажале отколку диеталните купежни сокови, а ако сте на диета, најдобро е да пиете вода и природен сок од цедено овошје.

 

Ќе ви се допадне

AniWatch animes online: Watch Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 5 (https://aniwatch.pro/m/0dLP/ep-5)

AnimeHeaven anime in heaven: Watch TONIKAWA: Over the Moon For You Episode 3