Италијански бисквити со бадеми

By

Потребни состојки:

dobivaj vesti na viber

1/2 лимон
1/2 портокал
3 јајца
150 гр шеќер
1 ванилин шеќер
450 гр меко брашно
1/2 прашок за печиво

250 гр бадеми

Начин на подготовка:

Измијте ги добро лимонот и портокалот, изрендајте ја кората и исцедете го сокот. Изматете ги јајцата со шеќер и ванилин шеќер додека не станат пенливи, а потоа додајте рендана кора и сок и измешајте ги во пената. Загрејте ја рерната на 180 степени. Поставете плех со хартија за печење. Измешајте брашно и прашок за печиво и полека мешајте во мешавината на јајца. Потоа замесете меко тесто и додадете бадеми.

Направете ролни со дијаметар од приближно три сантиметри од тестото и израмнете ги малку, наредете ги ролатите на плехот и печете ги околу половина час додека не станат златнокафеави. Извадете ги ролните од рерната и исечете ги на парчиња дебели еден сантиметар, па повторно ставете ги во тавата, вратете ги во рерна и печете уште 10 минути додека не станат крцкави. Извадете ги бисквитите и оставете да се изладат, па послужете ги.

Ќе ви се допадне

anime streaming. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime websites My Dress-Up Darling

stream anime online AnimeDao My Hero Academia

Dragon Ball Super (Dub) Episode 125

AnimeDao High School DxD Episode 5

AnimeDao That Time I Got Reincarnated as a Slime

tải go88