Кекс торта со ореви без печење

By

Потребни состојки:

250 мл зовриена вода
300 г мелени ореви
250 г несолен путер, омекнат на собна температура
220 г шеќер во прав
250 мл млеко
2-3 лажици рум (наместо рум може сок од портокал или 1 лажица екстракт од рум)
600 г бисквити
ореви за наросување, половина мелени, половина сечкани

Начин на подготовка:

Оревите попарете ги со 250 мл зовриена вода, мешајте една минута додека да се соедини, па тргнете од оган и оставете целосно да излади. Во меѓувреме пенасто изматете го путерот. Додадете шеќер во прав и продолжете со матење додека да стане кремасто. Во изматениот путер додадете ги целосно изладените ореви и убаво соединете. Филот поделете го на четири еднакви делови. Бисквитите натопувајте ги во млеко со рум (или со сок од портокал) и редете во правоаголен калап, во 4 реда по 5 бисквити (20 бисквити во ред). Преку секој ред нанесете фил. Најгоре и странично наросете мелени и сечкани ореви. Пред сечење и послужување тортата треба да отстои во фрижидер, најдобро преку ноќ.

Ќе ви се допадне

Website https://animedao.nl: Watch Recorder to Randoseru Mi☆ Special animedao Episode Full animedao overlord

Website https://animefreak.ws: Watch Galaxy Express 999: Claire of the Glass animefreak Episode Full watch animes

https://aniwatch.pro anime stream

Website https://wcostream.cc: Watch Koisuru Boukun wcostream Episode 2 black clover wcostream

Starity: https://starity.hu/profil/293399-animeflixnl/

Cdprojekt: https://www.cdprojekt.com/pl/forums/users/gogoanimelol/