Крцкави солени стапчиња со сусам

By

Потребни состојки:

200гр бело брашно
100гр несолена урда
1/2 лажичка оцет
2 лажици маслиново масло
75мл млеко
1 лажичка сол
1/2 кесичка пециво

За премачкување:

3-4 лажици млеко
сусам

Начин на подготовка:

Во еден длабок сад ставете ги сите состојки за тестото и замесете. Не треба долго да се меси. Од тестото одвојувајте парченца со тежина од околу 15 грама и оформете ги во долги тенки прачки со дебелина колку еден прст. Редете ги во претходно подмачкан плех. Премачкајте ги со млеко и посипете ги со сусам. Печате околу 20 минути на 180 степени (или во зависност од рерната). Од оваа доза излегуваат околу 25-30 стапчиња.

Ќе ви се допадне

Website https://wcostream.cc: Watch Tenchi in Tokyo wcostream Episode 26 wcostream

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion (Dub) (https://gogoanime.be/m/VZoY) Episode Full

Watch Anju to Zushioumaru Episode Full

Watch Marmalade Boy Episode 76

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/gogoanimebe/

Flipboard: https://flipboard.com/@gogoanimebe