Мафини со јаболка

By

Потребни состојки:

3 јаболка
3 јајца
120 гр шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
250 мл јогурт
80 мл масло
250 гр брашно
прашок за печиво
1,5 лажица цимет

Начин на подготовка:

Јаболката исчистете ги и изрендајте ги. На страна разматете јајца, шеќер, ванилин шеќер, јогурт, масло и во таа смеса додајте брашно, прашок за печиво и цимет. Сè добро измешајте и потоа во смесата додајте ги изренданите јаболка. Измешајте и наполнете ги калапите за мафини со подготвената смеса. Печете 20 минути на 180 степени. По желба мафините послужете ги со малку слатка павлака.

Ќе ви се допадне

Kyokou Suiri 2nd Season (https://gogoanime.be/m/Nnzl) Episode Preview at website https://gogoanime.be re zero gogoanime

TONIKAWA: Over the Moon For You Episode 12 at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll 30 days free trial