Мешана туршија

By

СОСТОЈКИ:
2 кг. домати и пиперки црвени
1 кг. моркови
1,5 кг. карфиол
500 гр. зелен домат
1 целер
2 главици лук
масло, сол, шеќер и аспирин

ПОДГОТОВКА:
Се мијат и чистат доматите и пиперките, морковот се лупи и сече на тркала, додека зелениот домат на крупни парчиња. На крај се сече и целерот.
Се меша се заедно во сад.
Се спремаат тегли, се става оцет до рецката на теглата, по една супена лажица. Се става лажица сол и две шеќер и се полнат теглите, се ставаат по 2-3 чешни лук и аспирин во секоја тегла.
Се додава вода.
Се затвараат и превртуваат.

Ќе ви се допадне