Мусака од бајат леб

By

Нема ништо подобро од тоа кога во кујната од ништо се прави нешто вкусно. Па така, оваа мусаката од бајат леб е многу лесна за правење, а од лебот што бил предодреден да се фрли не останава ништо.

По овој рецепт, сигурни сме дека стандардната мусака со компири ќе ја правите сè поретко.

Состојки:

  • 500 гр мелено месо
  • половина бајат леб
  • 4 јајца
  • 100 мл млеко
  • 1 кромид
  • 200 гр сирење
  • 1 лажица мешан зачин  
  • масло
  • сол,
  • мелен црн пипер

Подготовка: Во тава со загреано масло пропржете го ситно исечкниот кромид. Додадете мелено месо, сол и бибер. Во керамички сад подмачкан со масло се наредете парчиња леб. Останатите парчиња се сечат и се редат во сад, така што целото дно ќе биде покриено со леб. Нанесете ја смесата со мелено месо, па наредете го преостанатиот леб.

Јајцата преполовете ги, додадете една лажица од мешаниот зачин и изматете ја смесата. Додадете млеко и прелијте ги парчињата леб. Топлата мусака исечкајте ја на парчиња и послужете.

Ќе ви се допадне

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animeflix.nl: Watch Toho Cinemas x Pokémon GO animeflix Episode 2 i want to eat your pancreas animeflix

WCOStream: Hanasaku Iroha The Movie: Home Sweet Home anime episode Full online free at https://wcostream.cc anime stream

GoGoAnime: Mayo Chiki! anime episode 13 online free at https://gogoanime.be go go go anime

AnimeKisa: Mikakunin de Shinkoukei: Kamo Nikutte Midori-ppoi Aji ga suru no ne. anime episode Full online free at https://animekisa.in anime sites