Мусака од стар леб

By

Потребни состојки:

500 гр мелено месо
половина бајат леб
4 јајца
100 мл млеко
1 главица кромид
200 гр кашкавал
1 лажица мешавина од зачини
масло
сол, мелен црн бибер

Начин на подготовка:

Во тава со загреано масло испржете го ситно сечканиот кромид. Додајте ги меленото месо, сол и бибер. Во намастен керамички сад наредете ги парчињата леб. Преостанатите парчиња исечкајте ги и наредете ги во садот, така што целото дно на садот треба да биде покриено со леб. Ставете ја смесата од мелено месо и наредете го преостанатиот леб. Во еден сад ставете ги јајцата, додајте една лажица мешавина од зачини и изматете. Во смесата додајте го млекото и прелијте ги парчињата леб, а потоа изрендајте го кашкавалот одозгора. Печете ја мусаката во рерна на 200 степени додека не стане златножолта.

Ќе ви се допадне

animefreak. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime freaks website AnimeFreak Fairy Tail (Dub)

AnimeFreak To Your Eternity Episode 17

watch anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 5

anime sites Attack on Titan (Dub)