Никогаш не сте се сетиле да направите вакви палачинки

Сите сакаме да јадеме палачинки, солени, благи… и сите ги подготвуваме во домот, но овој рецепт дефинитивно ќе ве натера никогаш да не направите друг вид палачинки освен овој.

Потребни ви се:

15-ина палачинки.

2 јајца

2 децилитри кисела павлака

300 грама пилешки гради

300 грама сирење

1 пиперка

сол, бибер, оригано

100 грама сусам и 50 грама презла

Смешајте ги јајцата и павлаката, половина за смеса, половина за мачкање на палачинките. Сите други состојки измешајте ги и исечете заедно, а можете да додатете и нешто по избор. Додадете од зачините по избор и мачкајте ги палачинките кои ќе ги редите една врз друга во тепсија. Потоа премачкајте најгоре со павлаката и јајцата, па ставете презла и сусам на врвот. Печете на 180 степени 20-ина минути.

Добар апетит!

Scroll to Top