Раванија со јаболка и ореви

By

Потребно:

За кексот: 4 јајца, 12 лажици шеќер, 12 лажици млеко, 12 лажици масло, 12 лажици гриз, 12 лажици брашно, 1 пакетче ванилин шеќер, 1 пакетче прашок за печење, 3 рендани јаболка, 100 гр крупно мелени потпечени ореви.

За шербетот: 650 гр шеќер, 850 мл вода

Подготовка:

1. Кремасто изматете ги јајцата со шеќерот и ванилата. Потоа со намалена сила на миксерот додавајте ги редоследно состојките.

2. Истурете ја во намрсена тепсија и печете на 170 С. Најдобро е во тепсија 20х30.

3. Шербетот спремете го со време. Кога ќе зоврие, варете на ниска температура уште 5 минути и потоа оставете го да се олади. Се става ладен шербет и млака раванија.

Ќе ви се допадне

watch anime online. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

My Hero Academia Season 2 Episode 18

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2 Episode 8

4Anime Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 20

SK8 the Infinity Episode 10