Рецепт за фин тирамису кој ќе го направите за пет минути

By

Ви се јаде нешто слатко и брзо? Нема да најдете ништо побрзо од овој рецепт на шеф Гордон Рамсеј.

Состојки:

 • 120 г. шеќер во прав
 • 300 г. хопла за шлаг
 • Екстракт од ванила (по желба)
 • 250 гр. маскарпоне сирење
 • Пишкоти
 • Филџан јако црно кафе

Подготовка:

 1. Во сад ставете шеќер во прав, додадете хопла за шлаг и сето тоа заедно добро измиксајте го.
 2. Во друг сад ставете го маскарпонето и екстрактот од ванила и добро измешајте го.
 3. Мешавината од маскарпонето и ванилата истурете ја во садот со шлагот и добро измиксајте ги.
 4. Пишкотите преполовете ги на пола, натопете ги во кафе и ставете ги во чаша.
 5. Прелијте ја смесата во чашата и по работ изрендајте темно чоколадо.

Ќе ви се допадне