Сладолед од портокали

By

Подгответе вкусен сладолед од портокали.

Состојки:

300 мл слатка павлака
100 мл кисела павлака
5 портокали
150 грама шеќер во прав
2 пакетчиња ванилин ц
1 лажичка ситно рендана кора од портокал

Подготовка:

Во сад ставете ги слатката павлака, киселата павлака, ванилиниот шеќер и шеќерот во прав. Потоа се заедно добро изматете со миксер, па додадете го сокот од исцедените портокали и ренданата кора од портокал.
Се заедно добро измешајте и ставете ја смесата во соодветен сад.

Ќе ви се допадне