Супер рецепт – печен пудинг

By

Сте слушнале ли дека пудинг може да се пече? Ние ви прикажуваме рецепт кој со задоволство ќе го испробате.

ПОТРЕБНИ ВИ СЕ:

750 грама брашно

1,5 лажички ораси

130 грама кафеав шеќер

1,5 лажички прашок за пециво

3,5 лажици какао во прав

125 милилитри млеко

35 грама путер

1 јајце

екстракт од ванила

 

ПОДГОТОВКА:

Рерната загрејте ја на 180 степени. Брашното, шеќерот, какото и оревите измешајте ги. Во млекото додадете го растопениот путер, јајцето и ванилата и измешајте. Ставете го тука и прашакот за пециво.

Смесата поделете ја во 4 чинии. СТавете ја на плех. Преостанатиот шеќер и какао измешајте ги и посипете на плехот одозгора. Додајте и малку врела вода и печете 15 минути.

Ќе ви се допадне