Кога накитот зборува во име на носителот

By

Времето кога е создаден првиот накит не може со сигурност да се утврди. Познато е дека уште во времето на неолитот луѓето изработувале парчиња накит. На почетокот го правеле од камени мониста, школки, коски од животни, пердуви. Со тек на времето накитот станувал сѐ поважен и за негова изработка се користат пофини материјали. Единственото нешто што не се менувало во текот на долгиот период е неговата функција. Отсекогаш накитот бил слика за носителот.

Накитот бил многу ценет кај Грците и Римјаните

Како што рековме, накитот е лична карта на оној што го носи. Тој зборува во името на оној што го носи и ја претставува неговата индивидуалност и способност да се изразува. Сето тоа го знаеле Грците и Римјаните. Самите Грци биле многу вешти во изработка на накит во боја. Иако техниката била едноставна, тие за изработката користеле скапоцени и полускапоцени камења, па така накитот бил изработен од бисери, амтисти и смарагди. Старите Грци исто така носеле и кратки ѓердани од школки. Во Римската Империја најценет бил накитот изработен од бронза и злато. Мажите носеле огромни златни прстени, а кај жените многу ценет бил накитот од бисери и стаклени мониста, особено ѓерданите. А и обетките биле многу популарни.

Детаљ што се среќава низ вековите

Колку е накитот популарен зборува и фактот што никогаш не излегува од мода. Вистина е дека врвот на изработка и дизајн го достигнува во барокот. Тогаш биле користени многубројни материјали за да се изработи. Освен злато, користени се и бисери и скапоцени камења. Но, тоа било и време кога накитот бил знак за препознавање на која класа припаѓаат луѓето. Ако некој носи дијаманти, било јасно дека припаѓа на кралското семејство.

Современото време го цени и стариот накит

И денес накитот се користи како што е било и пред многу години. Било да станува збор за моден или уметнички детаљ, едно е сигурно – накитот зборува во името на оној што го носи. Дискретните и минијатурни парчиња накит одговорат на интровертните особи, а големиот накит го носат слободоумните личности. Во последно време во мода се и ретро парчиња, кои многу добро се вклопуваат во класичниот стил. За накитот многу е важно да се знае да се комбинира со другите предмети од облеката. Понекогаш лошиот избор може да го наруши целиот концепт и да не изгледа добро. Затоа е потребно да се следат и да се почитуваат одредена правила кога станува збор за комбинирањето. Особено кога станува збор за ѓердан. На фустанот со деколте и без ракави му одговара краток ѓердан околу вратот. Никако ѓердан кој е голем или долг, во спротивно дава контра ефект. Длабокото деколте многу добро се сложува со кратки ѓердани со предмети што висат, а деколте со ракави се сложува со дебел, а краток ѓердан. Дали тоа ќе биде модерна или античка варијанта зависи од вас.

Ќе ви се допадне

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub)

watch anime free Dragon Ball Super

anime websites Redo of Healer

watch anime online AniWatch My Hero Academia Season 3

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?