21.04.2021

Денови на уметност, музика и книги во кино „Култура“

Мултимедијалниот фестивал ArtArea#2 ќе се одржи од 25 до 27 јануари (петок–недела), во кино Култура. Настанот вклучува саем на книгата, два џез концерти, две изложби (фотографија и илустрации), две проекции на...

Промоција на книгата „Беким Фехмиу – Косовска Одисеа“

Во салон 19:19 денеска (04 октомври) ќе се одржи промоција на книгата „Беким Фехмиу - Косовска Одисеа“ од Фахри Муслиу.

Од утре на лизгање во СЦ „Борис Трајковски“

Утре (петок 23.11) се отвора лизгалиштето во СЦ „Борис Трајковски“ каде што посетителите ќе може да уживаат во рекреативно лизгање, уметничко лизгање и хокеј. Се очекува да има многу натпревари во...

Филхармонија ќе ги свири најубавите песни на „Дизни“

Британскиот диригент Тимоти Редмонд и Македонска филхармонија ќе изведуваат музика од најпознатите „Дизни“ филмови на 23 февруари. Ќе бидат отсвирени песни од „Кралот лав“, „Мулан“, „Фроузен“, „Покахонтас“, „Мери Попинс“, „Малата...

Европските дизајнери ќе се обединат за Модниот викенд во Скопје

Од 29.03 до 31.03 март во поранешната печатница на НИП „Нова Македонија", ќе се одржува 19-тото издание на Моден викенд-Скопје. Дваесет и деветте интернационални учесници на шоурумот премиерно ќе...

(Фото) Префинетост и елеганција на третиот ден на „Моден викенд Скопје“

Третиот ден од осумнаесеттото издание на Модниот викенд во Скопје беше отворен со колекциите на студентите од Академијата за моден дизајн „Џолев и уметностите“. „Сивус едукативен и развоен центар“  ги прикажаа...

Предновогодишен саем на книги

Издавачките куќи „Три“, „Литература.мк„, „Антолог“, „Сакам книги“, „Култура“, „Полица“ и „Едука мак“ ќе учествуваат на предновогодишниот саем на книги што ќе се одржи од денес до 17 декември во...

Рок журка со „Прљаво казалиште“ во општина Аеродром

Општина Аеродром слави 14 години од постоењето и тоа ќе го одбележи на 14 април со забава која ќе започне оппладне и ќе трае до полноќ. Од 12.30 програмата...

Натпревар на градските ривали „Вардар“ и „Металург“

Ракометно дерби на градските ривали, „Вардар“ и „Металург“ вечерва ќе играат натпревар од домашната лига. Мечот во спортскиот центар „Борис Трајковски“ почнува во 20:15 часот.

На гледање фудбал во „Сквер 21“

Фановите на германскиот клуб „Баерн Минхен“ организираат гледање фудбалски натпревар во кафулето „Сквер 21“. „Баерн се соочува со тежок противник во 1/8 финалето од Лигата на Шампионите, минатогодишниот финалист, Ливерпул....

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.