африка

(Видео) Жена шета лав среде улица како обично домашно милениче

Чувањето егзотични животни, како тигри или лавови, како домашни миленици, е легално во поедини држави на Блискиот Исток и Јужна Азија. Па така на интернет …

(Видео) Жена шета лав среде улица како обично домашно милениче Прочитај повеќе »

Да не беше Прилеп, немаше да видам снег, прилепска снаа од Кенија раскажува колку го сака градот и македонската храна

Емили Ањанго Аума е жена која е дојдена во Македонија од Кенија. Таа тука живее веќе неколку години и е мажена со приплчанец. Тие заедно …

Да не беше Прилеп, немаше да видам снег, прилепска снаа од Кенија раскажува колку го сака градот и македонската храна Прочитај повеќе »

Уште еден џиновски дијамант пронајден во Африка

Џиновски дијамант од 1.174 карати е пронајден во Боцвана во Африка. Каменот е најден во рудникот „Карова“ минатиот месец и неделава ѝ беше претставен на …

Уште еден џиновски дијамант пронајден во Африка Прочитај повеќе »

Откриен третиот најголем дијамант во светот

Компанијата „Дебсвана“ го пронајде третиот најголем дијамант во светот со 1.098 карати. Оваа компанија се занимава со ископување скапоцени камења, а огромниот дијамант го откриле …

Откриен третиот најголем дијамант во светот Прочитај повеќе »

Пустините во Африка се исполнети со дрва

Пустината Сахара е преполна со дрва, покажува новата револуционерна студија, направена со сателитски снимки со висока резолуција, пренесуваат светските медиуми. За снимките кои биле направени, …

Пустините во Африка се исполнети со дрва Прочитај повеќе »

За педесет години Земјата ќе биде жешка како Сахара

До 2070 година, планетата Земја ќе ја достигне температурата која сега ја има пустината Сахара, велат научниците. Ваквата состјба ќе ги примора три милијарди луѓе …

За педесет години Земјата ќе биде жешка како Сахара Прочитај повеќе »

(Видео) Додека Африка се дели на два дела, Сибир станува континент

Додека Африка се дели на два дела, Сибир станува континент, предупредуваат научниците. На крајот на септември тие велат дека местото Бајкал било погодено со силина …

(Видео) Додека Африка се дели на два дела, Сибир станува континент Прочитај повеќе »

Голема вселенска мистерија ги збуни научниците, ги руши сите сателити

НАСА активно ја надгледува чудната аномалија во магнетното поле на Земјата, односно огромното подрачје на низок магнетен интезитет на небото во пределот меѓу Јужна Америка …

Голема вселенска мистерија ги збуни научниците, ги руши сите сателити Прочитај повеќе »

Во Африка пронајдени докази дека вонземјани ја посетиле Земјата

Во студијата направена во Центарот за молекуларна биофизика во Франција (CNRS) научниците откриле вонземска органска материја која, како што велат, била заробена во вулканските карпи …

Во Африка пронајдени докази дека вонземјани ја посетиле Земјата Прочитај повеќе »

Леонадо ди Каприо во нова хумана мисија во Африка

Американскиот глумец Леонардо ди Каприо, се приклучи на кампањата за поддршка на најстариот резерват на природата во Африка, по минатомесечниот смртоносен напад на чуварите на …

Леонадо ди Каприо во нова хумана мисија во Африка Прочитај повеќе »

Што ќе се случи со светот, ако човекот престане да постои

Науката говори дека Земјата постои околу 4,5 милијарди години, а луѓето ја нарекуваат свој дом само 200.000 години. Научниците велат дека логично е да се …

Што ќе се случи со светот, ако човекот престане да постои Прочитај повеќе »

Сите милијардери на светот имаат богатство како 4,6 милијарди луѓе

Според извештајот на организацијата Оxfam , јазот меѓу најбогатите луѓе на светот и остатокот од човештвото достигна рекордни размери. Најбогатите луѓе имаат двојно повеќе богатство …

Сите милијардери на светот имаат богатство како 4,6 милијарди луѓе Прочитај повеќе »

Штетните честички во воздухот влијаат на еволуцијата

Експертите за загаденост на воздухот тврдат дека токсините кои се наоѓаат во воздухот се штетни до таа мерка што можат да влијаат на човечката еволуција. …

Штетните честички во воздухот влијаат на еволуцијата Прочитај повеќе »

Откриено потеклото на мистериозните звуци кои се слушаат низ целиот свет

Агенциите за следење на земјотреси откриле голем број сеизмички сигнали ширум светот во мај и јуни 2018 година, кои траеле до 30 минути, но никој …

Откриено потеклото на мистериозните звуци кои се слушаат низ целиот свет Прочитај повеќе »

(Видео) Преку телескоп во Африка научниците снимиле мистериозен радио-сигнал од вселената

Астрономите откриле мистериозен радио-сигнал од вселената чие потекло е тешко да се објасни. Една од хипотезите на британски научници е дека станува збор за нов …

(Видео) Преку телескоп во Африка научниците снимиле мистериозен радио-сигнал од вселената Прочитај повеќе »

Принцезата Шарлот сака пони за Божиќ

Принцезата Шарлот од принцот Вилијам и Кејт Мидлтон побарала пони за божиќен подарок, пренесуваат британските медиуми. Блиски извори до кралското семејство велат дека принцезата љубовта …

Принцезата Шарлот сака пони за Божиќ Прочитај повеќе »

(Видео) Пресушија Викториините водопади

Викториините водопади се пресушени, пишуваат светските медиуми. Овие водопади се наоѓаат на границата меѓу африканските земји Зимбабве и Замбија, на местото каде африканската река Замбези …

(Видео) Пресушија Викториините водопади Прочитај повеќе »

Scroll to Top