Дожд

Од викендов пороен дожд и грмежи

Метеоролозите од Управата за хидрометеоролошки работи најавија локален пороен дожд и грмежи во текот на викендот. Ова ќе донесе намалување на температурите. Промената на времето …

Од викендов пороен дожд и грмежи Прочитај повеќе »

Претпладне сонце, вечерва пороен дожд и грмежи

Врмето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со сончеви периоди, а од пладне и попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално се очекува невреме …

Претпладне сонце, вечерва пороен дожд и грмежи Прочитај повеќе »

Врнежите го зголемија нивото на реките, можно е излевање

Во текот на изминатото деноноќие во западниот дел од Македонија имаше пообилни врнежи од дожд, а на повисоките места и планините паѓаше снег. До крајот …

Врнежите го зголемија нивото на реките, можно е излевање Прочитај повеќе »

(ФОТО) ПАЃААТ ЅВЕЗДИ – Вечерва и во наредните две ноќи дожд од метеори на небото

Овогодинешните „солзи на свети Ловре“, беа најспектакуларни некогаш, тврдат астрономите. Ѕвездите ќе паѓаат во ноќите до крајот на неделата, а освен со телескоп, можеа да …

(ФОТО) ПАЃААТ ЅВЕЗДИ – Вечерва и во наредните две ноќи дожд од метеори на небото Прочитај повеќе »

Овој викенд очекувајте го метеорскиот дожд Персеиди

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот дожд Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира …

Овој викенд очекувајте го метеорскиот дожд Персеиди Прочитај повеќе »

Подгответе се за најблескавата слика – Стигнува невиден дожд на метеори

Најблескавиот дожд на метеори во историјата на човештвото се случил на 12 август 2017 година. Оваа феноменална слика го осветлува ноќното небо, но постојат индиции …

Подгответе се за најблескавата слика – Стигнува невиден дожд на метеори Прочитај повеќе »

(ВИДЕО) Што прави Путин кога истура дожд?

На церемонијата за одбележување на почетокот на големата патриотска војна во Русија почнува пороен дожд, а претседателот Владимир Путин треба да положи венец на спомен …

(ВИДЕО) Што прави Путин кога истура дожд? Прочитај повеќе »

Scroll to Top