Хабл

Вселенски телескоп сними голема експлозија во вселената Супернова

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб, сними досега невидена експлозија, Супернова на ѕвездата SN 1987Q, која е оддалечена 168.000 светлосни години. Ѕвездата се наоѓа во Големиот Магеланов …

Вселенски телескоп сними голема експлозија во вселената Супернова Прочитај повеќе »

Големата експлозија и почетокот на вселената се многу постари отколку што сме мислеле

Големата експлозија се случила пред 26,7 милијарди години, тврдат експертите. Според нивното истражување, универзумот е речиси двојно постар отколку што сме мислеле досега. Експертите од …

Големата експлозија и почетокот на вселената се многу постари отколку што сме мислеле Прочитај повеќе »

Вселенскиот телескоп Хабл во опасност да падне на Земјата

Вселенскиот телескоп Хабл има опасност да падне на Земјата. Толку се има спуштено во орбитата, што другите сателитите почнуваат да му се мешаат во вселенските …

Вселенскиот телескоп Хабл во опасност да падне на Земјата Прочитај повеќе »

Прстените на Сатурн имаат мистериозни дамки на новите фотографии кои ги направи вселенскиот телескоп Хабл, НАСА призна дека не знае што ги предизвикало

Прстените на Сатурн се едни од највеличествените спектакли во нашиот Сончев систем. Но, на секои 15 години се случува нешто чудно. Феномен што ги збунува …

Прстените на Сатурн имаат мистериозни дамки на новите фотографии кои ги направи вселенскиот телескоп Хабл, НАСА призна дека не знае што ги предизвикало Прочитај повеќе »

Судар на вселенски објекти во астероид, откриен вонземјански отпад во Австралија: осум занимливости во 2022 година кои изгледаа како сцени од научнофантастичен филм

Уште една година е зад нас, а во 2022 година забележани се неколку моменти за кои мислевме дека можеме да ги видиме само во научнофантастични …

Судар на вселенски објекти во астероид, откриен вонземјански отпад во Австралија: осум занимливости во 2022 година кои изгледаа како сцени од научнофантастичен филм Прочитај повеќе »

(Видео) НАСА објави фотографии и видеа од сударот со астероидот

НАСА објави фотографии и видеа од сударот на леталото „Дарт“ со астероидот Диморфос. Фотографиите беа направени со вселенскиот телескоп „Хабл“ и новиот вселенски телескоп „Џејмс …

(Видео) НАСА објави фотографии и видеа од сударот со астероидот Прочитај повеќе »

„Хабл“ снимил златен астероид кој може сите на Земјата да ги направи милијардери

Вселенскиот телескоп „Хабл“ снимил златен астероид за кој се верува дека тежи повеќе од целата светска економија. Експертите велат дека ако нешто ја покрене трката за …

„Хабл“ снимил златен астероид кој може сите на Земјата да ги направи милијардери Прочитај повеќе »

Научниците на НАСА открија црна дупка во вселената

Научниците на НАСА открија црна дупка, таканаречен „космички убиец“, кој би можел да биде долгоочекуваната карика која ѝ недостасуваше на науката во разрешувањето на една …

Научниците на НАСА открија црна дупка во вселената Прочитај повеќе »

(Фото) Вселенскиот телескоп „Хабл“ сними „смајли“ во вселената

На фотографијата што ја снимил вселенскиот телескоп „Хабл“ може да се види „смајли“ лице. Како што пишува Science alert, се работи за галаксија SDSS JO952+3434, …

(Фото) Вселенскиот телескоп „Хабл“ сними „смајли“ во вселената Прочитај повеќе »

Откриена првата Месечина надвор од нашиот Соларен систем

Астрономите со употреба на вселенскиот телескоп „Хабл“ дојдоа до докази за постоење на Месечина надвор од нашиот соларен систем. Месечината кружи околу џиновска гасна планета, …

Откриена првата Месечина надвор од нашиот Соларен систем Прочитај повеќе »

Scroll to Top