химна

Ламбе Алабаковски ќе ја пее химната за бодрење на македонските одбојкари за на Европско

Ламбе Алабакоски ќе ја пее химната за престојното Европско првенство во одбојка, кое ќе се одржи во Македонија. Се реализираат сите планови за промоција на …

Ламбе Алабаковски ќе ја пее химната за бодрење на македонските одбојкари за на Европско Прочитај повеќе »

(Видео) Коментаторот Југослав Костовски не додржа, па среде пренос се уфрли во химната на ракометарите

Македонската ракометна репрезентација  со победата над Чешка се пласираше по осми пат на Светското ракометно првенство што ќе се одржи во Шведска и Полска. Сите оние …

(Видео) Коментаторот Југослав Костовски не додржа, па среде пренос се уфрли во химната на ракометарите Прочитај повеќе »

(Видео) Рок-химна за ракометарите на „Вардар“

Дуото „Коктел“ испеа рок-навивачка химна за ракометарите на „Вардар“. „Песна за Вардар“ тие ја промовираа еден ден пред почетокот на фајнал фор турнитот во Келн, …

(Видео) Рок-химна за ракометарите на „Вардар“ Прочитај повеќе »

(Видео) Промовирана химната за Мундијалот во Русија

Организаторите на Светското првенство во фудбал што ќе се одржи во Русија од 14 јуни до 15 јули, денес ја промовираа официјалната химна на Мундијалот. Песната …

(Видео) Промовирана химната за Мундијалот во Русија Прочитај повеќе »

Зошто во македонската химна го нема Никола Карев?

Македонска химната ја напишал Владо Малески 1941 година, а музиката ја направил Тодор Скаловски. Првпат била изведена на пречекот на Новата 1942 година во Струга, …

Зошто во македонската химна го нема Никола Карев? Прочитај повеќе »

Scroll to Top