индија

Во Индија уапсени 1.800 мажи затоа што договариле брак со малолетнички

Полицијата во североисточната индиска држава Асам, уапсила повеќе од 1800 мажи затоа што договарале брак со малолетни девојки. Владата одлучи да ги гони сите кои …

Во Индија уапсени 1.800 мажи затоа што договариле брак со малолетнички Прочитај повеќе »

Старица научила да чита и да пишува на 104 години

Бабата Кутијама од индиската држава Керала научила да чита и да пишува на 104 години, пишуваат тамошните медиуми. Таа отсекогаш сакала да оди на училиште, …

Старица научила да чита и да пишува на 104 години Прочитај повеќе »

(Видео) Борко Петровиќ прогласен за најдобар наставник во светот

Наставникот по англиски јазик, Борко Петровиќ од Параќин, Србија е прогласен за најдобар едукатор во светот. Признанието ќе го добие утре во Индија во Њу …

(Видео) Борко Петровиќ прогласен за најдобар наставник во светот Прочитај повеќе »

Во кои земји е најбезбедно, а каде е најлошо да бидете во случај на трета светска војна

Руската инвазија врз Украина и спомнувањето нуклеарно оружје од страна на некои експерти кај многумина предизвика страв од избувнување трета светска војна. Ваквото сценарио беше …

Во кои земји е најбезбедно, а каде е најлошо да бидете во случај на трета светска војна Прочитај повеќе »

Најопасното племе на светот живее на изолиран остров

На островот Северен Сентинел во Индија, постои племе кое живее во целосна изолација. Никој не смее да го посети ниту има право на тоа. На …

Најопасното племе на светот живее на изолиран остров Прочитај повеќе »

Девојка од Индија освои 5900 евра во натпревар во спиење

Дваесет и шестгодишната Трипарна Чакрабарти од Калкута, Индија, стана шампион во натпревар во спиење. Таа е првата девојка која спиела 100 дена по девет часа …

Девојка од Индија освои 5900 евра во натпревар во спиење Прочитај повеќе »

(Видео) Воз удри во тинејџер додека снима видео за „Инстаграм“

Воз удри во тинејџер од Индија додека снима видео за „Инстаграм“. 17 годишниот Акшај Рај по ударот падна на земја, но за среќа мина со полесни …

(Видео) Воз удри во тинејџер додека снима видео за „Инстаграм“ Прочитај повеќе »

Светската популација ќе достигне 8 милијарди, Индија ќе ја престигне Кина

Светската популација би требало да достигне 8 милијарди луѓе до 15 ноември, е наведено во проекцијата на Одделението на Обединетите нации за економски и социјални …

Светската популација ќе достигне 8 милијарди, Индија ќе ја престигне Кина Прочитај повеќе »

(Видео) Индијците срушија Гинисов рекорд правејќи пат за помалку од пет дена

Индијците успеаја да срушат нов Гинисов рекорд откако направија пат долг 75 километри за помалку од пет дена. На проектот работеле 720 лица. Почнале од …

(Видео) Индијците срушија Гинисов рекорд правејќи пат за помалку од пет дена Прочитај повеќе »

Го тужат синот затоа што уште не добиле внук, бараат 650.000 долари отштета

Брачен пар од Индија решил да го тужи синот пилот кој се уште не планира да има бебе по шест години брак, а бараат и …

Го тужат синот затоа што уште не добиле внук, бараат 650.000 долари отштета Прочитај повеќе »

(Видео) На венчавка во Индија 13 гости загинале кога пропаднале во бунар

Најмалку 13 лица загинале за време на една венчавка во северна Индија во државата Утар Прадеш. До несреќата дошло откако гостите меѓу кои имало и …

(Видео) На венчавка во Индија 13 гости загинале кога пропаднале во бунар Прочитај повеќе »

(Галерија) Претставничката на Индија Харназ Санду е Мис универзум 2021

На 70. светски избор за убавина кој се одржа во Израел, Мис на Индија, Харназ Санду ја однесе титулата на Мис универзум. 21 годишната Харназ …

(Галерија) Претставничката на Индија Харназ Санду е Мис универзум 2021 Прочитај повеќе »

(Видео) Коза упадна во владата и украде важни документи

Коза упаднала во владата во индиската држава Утар Прадеш, од каде што украла важни документи. На видеото што го снимија камерите се гледа како козата …

(Видео) Коза упадна во владата и украде важни документи Прочитај повеќе »

(Фото) Десетина пациенти изгореа во пожар во болница во Индија

Во пожар кој ја зафати државната болница во градот Ахмеднагар, починаа 10 пациенти. Во несреќата има и повредени, потврди официјален претставник од болницата. Овој инцидент …

(Фото) Десетина пациенти изгореа во пожар во болница во Индија Прочитај повеќе »

Индиец си ја продал жената за нов „ајфон“

Индиец од државата Одише ја заменил сопругата за нов мобилен телефон. Веста ја пренесоа локалните медиуми, кои пренесоа дека 17-годишен тинејџер ја продал својата 26-годишна сопруга …

Индиец си ја продал жената за нов „ајфон“ Прочитај повеќе »

(Видео) Младенци пловеа во лонци за да се венчаат поради поплавите во Индија

Поради поплавите кои ја зафатија Индија во изминатите денови, еден пар на својата венчавка пристигна пловејќи на лонци. Тие пловеа низ градот во огромни лонци …

(Видео) Младенци пловеа во лонци за да се венчаат поради поплавите во Индија Прочитај повеќе »

(Видео) Патнички авион се заглави под мост во Индија

Патнички авион од компанијата „Ер Индија“ се заглавил под мост во Њу Делхи. Многумина прашуваат како е ова можно, а локалните медиуми пренесоа дека незгодата …

(Видео) Патнички авион се заглави под мост во Индија Прочитај повеќе »